Každé místo se mění s novým ročním obdobím, a jinak tomu není ani v Terčině údolí, kam máme namířeno k vodopádu. Všechna období mají něco do sebe, a je jen na vás, kdy se na výlet vydáte. Na jaře v přírodě můžeme očekávat příval nové energie a vůně typické právě pro jaro. V létě si dovedu představit jak je osvěžující vodní mlha, která se u vodopádu tvoří. Na podzim asi nejvíce oceníme barevnou přírodu všude kolem. A v zimě? To je teprve dobrodružství s úžasnou podívanou.
Po kom má toto údolí své jméno?
Terčino údolí jsme navštívili už dvakrát. Letos na podzim a před dvěma lety v zimě. Anglický lesopark je veřejnosti volně přístupný po celý rok (zdarma). Platí se pouze parkovné (50 Kč na celý den). Vstup do chráněného území je z Údolí pod Novými Hrady kousek od odbočky směrem k Horní Stropnici. Parkoviště jsou zde dvě. Jedno prostornější, a druhé přímo u vstupní brány do parku.
Parkem vede naučná stezka, kde se na informačních tabulích dozvíte o historii parku a budov, které jsou tam dodnes. Můžete například zjistit, že park původně sloužil jako bažantnice, a o necelých sto let později ho hraběnka Terezie Buquoivá (po kom asi údolí dostalo své jméno :-)) změnila na přírodní park, kde nechala sázet nejen cizokrajné stromy a keře.
A nestarala se jen o zeleň, nechala vystavět i malé lázně, kterým se nyní říká Lázničky, nebo tzv. Modrý dům, kde hraběnka trávila léto. Z tohoto domu se po povodních roku 1915, kdy byl z velké části zničen, dochovala pouze ruina. Ale informační tabule vám ukáže, jak dům vypadal v celé své kráse. Největší atrakcí ovšem je vodopád.
Co vás cestou čeká?
Vodopád není přírodní nýbrž umělý. Napájí ho pomocí náhonu se stavidly říčka Stropnice. A je to krásná podívaná. Celá stezka má přibližně 7 km. A má 12 zastavení.
- Vstup
- Hamr
- Lázničky
- Modrý dům
- Vodopád
- Lesy
- Průhledy
- Tvrz Cuknštějn
- Romantické stavby
- Louky
- Dřeviny a byliny
- Švýcarrský dům
Trasu nemusíte jít celou, můžete si její délku přizpůsobit podle vlastních možností. My chodíme k vodopádu a zpět, což je cca 3 km. Ale tempem našeho Oliverka je to na celé odpoledne. Není cestou šiška, do které by nekopl. S každým nalezeným klacíkem se z něj stává bojovník. A pokud se začne nudit, jde do terénu 😀 (rozuměj, leze všude možně i nemožně :-D). Ale určitě někdy do budoucna pokoříme stezku celou.
S kočárkem ano, ale ne v zimě
Cestou se můžete u informační tabule číslo tři posilnit. Lázničky totiž nyní slouží jako hotel, a kolemjdoucí si zde mohou dát kávu nebo něco dobrého na nádvoří (momentálně formou výdejového okénka). V zimě před dvěma lety otevřeno neměli, a bohužel jsem nikde nenašla otevírací dobu. Takže svačinku s sebou, a pokud budete mít štěstí a bude otevřeno, můžete si dát třeba dobrou kávu.
Cestu k vodopádu zvládnete s kočárkem. Jen necelých 500 metrů před vodopádem je cesta užší a je na ní pár kořenů. Ale nic, co by se nedalo zvládnout. Ovšem jiné je to v zimě, kdy jsme s Niki okusili ten pravý adrenalin. To bych kočárek neriskovala. Cesta je jeden velký led. A chvílemi je co dělat, aby člověk nespadl do ledové řeky.
V jednu chvíli jsme všichni lezli po strmém kopci, kde to sice také klouzalo, ale bylo to přeci jen schůdnější než po zamrzlé cestě. A já vám něco prozradím, tohle nemám ráda. Náledí. Jak mi malinko klouzne noha, okamžitě se ze mne stává klíště, chytám se Páji a nepouštím :-D. Jenže Pája s Olíčkem se tenkrát sekli už na začátku, a tak jsme vyrazili jen já a Nicol.
Adrenalin, který stojí za to!
Byl to adrenalin, a strašně jsem se bála, že spadneme do té řeky. Stačilo tak málo a letěly bychom. Ale naštěstí se tak nestalo, a my si mohly vychutnat jedinečný pohled na zamrzlý vodopád. Byla to opravdu krása. Zamrzlý vodopád jsem viděla tenkrát poprvé v životě, a možná i proto mi tohle místo přirostlo k srdci. Určitě se nebudete divit, když vám tedy doporučím jet k vodopádu právě v zimě.
Podzim je tu ale také krásný, ty barvy všude kolem. Romantická procházka parkem, cesty zasypané listím… Jak jsem psala na začátku, každé roční období má něco do sebe, teď už si jen naplánovat výlet a užít si ho plnými doušky :-). Které roční období si vyberete vy? Napište nám, a pochlubte se fotkou ze stezky.
Jsme experti na pohodové cestování s dětmi.
Ukážeme Vám cestu ke splnění Vašich cestovatelských snů. Naučíme Vás si užívat společný čas na cestách a předáme Vám naše letité zkušenosti, funkční a v praxi ověřené tipy pro pohodové rodinné cestování.
Myslíte si, že se s dětmi už nikam nepodíváte? My Vás přesvědčíme o opaku 🙂
Více o tom, jak se z obyčejné rodiny, co jezdila na dovolenou jednou ročně, stala cestovatelská rodina s výjezdy za hranice minimálně jednou za měsíc, se dočetete zde. Náš příběh >>